– Dzieci z rodzin zastępczych i domów dziecka na wyjątkowych warsztatach

Święty Mikołaj na scenie z mikrofonem.

Czterdziestka dzieci z szamotulskich placówek opiekuńczych prowadzonych przez siostry zakonne oraz wychowywanych w rodzinach zastępczych udała się w minionym tygodniu na spotkanie z prawdziwym Świętym Mikołajem.

 

„Certyfikowanego” Świętego zaprosił do Poznania Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak. Gość z Rovaniemi odwiedził Poznań w ramach objętych patronatem honorowym Marszałka „Dni Skandynawskich”. W programie jego pobytu w stolicy Wielkopolski znalazła się m.in. wizyta, oczywiście z prezentami, w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem.

 Spotkanie z Mikołajem było też punktem kulminacyjnym wydarzenia artystycznego w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Wcześniej było czytanie „Powieści Wigilijnej” Karola Dickensa. Dzieci uczyły się też świątecznej fińskiej piosenki pt. „Tonttujen jouluyö” oraz słów określających w tym języku grudzień („joulukuu”), choinkę („joulukku”) i Boże Narodzenie („Joulu”).  Tak przygotowana dziatwa mogła już z powodzeniem i fasonem podejmować wyjątkowego gościa z Rovaniemi  w Finlandii. Mali uczestnicy tych językowo-artystycznych warsztatów mieli również okazję poszerzyć swoją wiedzę o wspomnianym skandynawskim kraju, jak i zadać Świętemu Mikołajowi nurtujące pytania, m.in. o jego wiek, stan cywilny, zdolności matematyczne czy prędkość rozwijaną przez jego sanie. Mikołaj wręczył wszystkim symboliczne upominki. Imprezę zakończył przygotowany dla wszystkich gości poczęstunek.

Dla dzieci z powiatu szamotulskiego spotkanie z tak wyjątkową postacią, w przededniu wyjątkowych świąt, było wielkim przeżyciem.  

Zdjęcia dzięki uprzjemości Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Back to top